
O regionie słów kilka...
Gmina Bystrzyca Kłodzka - leży w Sudetach Środkowych w południowej części Kotliny Kłodzkiej w zlewni górnego biegu rzeki Nysa Kłodzka. Obszar gminy obejmuje 338 km2, zamieszkały jest przez ok. 20 tysięcy osób, rozciąga się pomiędzy Górami Bystrzyckimi od zachodu a Masywem Śnieżnika od wschodu.
Jest to rejon atrakcyjny turystycznie o urozmaiconej rzeźbie charakteryzujący się łagodnym, podgórskim klimatem. Pod względem ukształtowania terenu jest to obszar o dużym zróżnicowaniu: od położonych w dolinach miejscowości na wysokości 300 m. npm. do wsi górskich leżących na wysokości 900 m. npm.
Gmina obejmuje 38 wsi, w tym dwie o znaczących walorach uzdrowiskowych tj. Długopole Zdrój i Międzygórze. Na jej terenie znajdują się m. in.: rezerwat Wodospadu Wilczki, Śnieżnicki Park Krajobrazowy, uzdrowisko, stacja klimatyczna oraz liczne źródła wód mineralnych.
Walory krajobrazowe gminy są bardzo cenione przez turystów, co powoduje, iż na terenie gminy zlokalizowane są liczne szlaki piesze i narciarskie.
Gmina Bystrzyca Kłodzka znajduje się przy ważnym szlaku drogowym łączącym Europę Północną z Południową. Jest to zarazem ważny szlak handlowo – turystyczny łączący Polskę z Czechami i krajami położonymi dalej na południe.
Gmina Bystrzyca Kłodzka graniczy z gminami Szczytna, Polanica Zdrój, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie i Międzylesie.
Zachodnia granica gminy jest częścią granicy państwowej z Republiką Czeską.Przez teren gminy przebiega międzynarodowa trasa komunikacyjna Warszawa-Praga-Wiedeń.
Naj..., czyli gdzie warto być:
Pozostałe informacje o gminie:
Budowa geologiczna
Kotlina Kłodzka wraz z łączącym się z nią na południu Rowem Górnej Nysy tworzą największą śródgórską kotlinę w Sudetach o powierzchni przekraczającej 500 km2. Powierzchnię kotliny tworzy lekko falista równina o wysokości 350-430 m., zbudowana jest głównie ze skał osadowych (piaskowców i zlepieńców) otaczają bardzo stare góry krystaliczne, częściowo wypiętrzone już ponad 400 mln lat temu. Najstarsze gnejsy i łupki łyszczykowe Gór Bystrzyckich i masywu Śnieżnika mają ponad 600 mln lat!
Przeważająca część omawianego obszaru należy do wielkiej struktury geologicznej określanej mianem niecki śródsudeckiej. Gmina Bystrzyca Kłodzka obejmuje zasięgiem Obniżenie Bystrzycy Kłodzkiej, Wysoczyznę Łomnicy oraz Wysoczyznę Idzikowa, wchodzące w skład Rowu Górnej Nysy. Powstanie Rowu Górnej Nysy wiąże się z grawitacyjnym zapadliskiem wielkiego masywu, zbudowanego ze skał metamorficznych, z którego z czasem uformowały się między innymi dzisiejsze Góry Orfickie, Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika.
Gospodarcze znaczenie zasobów surowców mineralnych mają przede wszystkim surowce skalne, eksploatowane od stuleci na lokalne potrzeby budownictwa. Na niewielką skalę prowadzi się eksploatację glin do produkcji ceramiki czerwonej, oraz żwirów rzecznych do produkcji betonów. Keratofiry, diabazy oraz amfibolity wykorzystywane były jako tłuczeń i kamień łamany do budowy dróg – obecnie kruszywo wykorzystuje się do budowy nawierzchni drogowych i kolejowych. Pozyskiwany jest również marmur. W wielu rejonach pojawiają się liczne, zróżnicowane kamienie ozdobne i półszlachetne. Dużą rolę odgrywają wody lecznicze i mineralne typu szczaw. Wody te charakteryzują się niewielką mineralizacją (0,9-2,5 g/l), zawartością CO2, rzędu 1,0-2,4 g/l, odczynem pH 6-6,5 i temperaturą 8,5-14,9°C. Używane są w celach leczniczych w Uzdrowisku Długopole Zdrój oraz butelkowane w Szczawinie i Gorzanowie jako wody stołowe.
Rów Górnej Nysy charakteryzuje się umiarkowanym, łagodnym klimatem sprzyjającym gospodarce rolnej i hodowlanej a także turystyce w różnych jej formach. Średnia roczna temperatura powietrza dla Bystrzycy Kłodzkiej przyjmuje wartość 7,4°, temperatura najcieplejszego miesiąca lipca sięga 17,2°C, najzimniejszego zaś, stycznia wynosi ok. -2,3°C. okres wegetacyjny (z temp. powyżej 5,0°C) trwa tu 214 dni i zaczyna się w pierwszej dekadzie kwietnia. Okres gospodarczy zaczyna się pod koniec drugiej dekady marca. Lato termiczne, zwane okresem dojrzewania (ze średnimi temp. dobowymi powyżej 15,0°C) trwa 70 dni. Roczna suma opadów atmosferycznych sięga 686 mm, maksimum opadowe przypada na lipiec – 104 mm, minimum w lutym – 29 mm. Pierwsze śniegi pojawiają się w ostatniej dekadzie października, ostatnie zdarzają się i w drugiej dekadzie maja, choć najczęściej kończą się na początku trzeciej dekady kwietnia. Liczba dni z szatą śnieżną sięga 55. Dominuje wiatr z kierunków pd.- zach., z wyjątkiem maja czerwca i lipca, kiedy to przeważa wiatr pn. Lokalne zróżnicowanie kierunku wiatru jest efektem wpływu barier. Częstym zjawiskiem jest wiatr fenowy. Dynamika atmosfery warunkuje także zachmurzenie, liczba dni pochmurnych wynosi średnio 119,8 i waha się od 5,4 w sierpniu do 16,0 w grudniu. Podobnie średnia liczba dni pogodnych wynosi 49,7, z maksimum we wrześniu 6,1 i sierpniu 5,8, a minimum w grudniu 2,0
Rów Górnej Nysy (Gmina Bystrzyca Kłodzka) leży w dorzeczu Odry, odwadniany przez Nysę Kłodzką i jej dopływy. Do lewobrzeżnych dopływów należą: Łomnica i Bystrzyca. Prawobrzeżnymi dopływami są Szklarka, Wilczka i Pławna. Potoki spływające do kotliny z okolicznych masywów górskich charakteryzują się nie-wyrównanym spadkiem i zmiennymi wodostanami. Gwałtowne topnienie śniegów wiosną, a także letnie ulewne deszcze sprawiają, ze wezbrania powodziowe należą tu do częstych zjawisk, a powodzie przybierają groźna rozmiary (1997 r.). Region nie jest zasobny w wody podziemne. Występujące wody charakteryzują się dużą zawartością żelaza (do 7 mg/l), manganu (do ok. 2,3 mg/l). Powszechne są źródła wód mineralnych typu szczaw.
Góry otaczające kotlinę prawie w całości porastają lasy dolnoreglowe, głównie świerkowe. Roślinność typowa dla pogórza Sudeckiego, w lasach elementy środkowoeuropejskie takie jak buk, klon zwyczajny, i lipa szerokolistna, rzadziej występuje tojad mocny, oraz elementy eurosyberyjskie w postaci sosny zwyczajnej, zaś w niższych piętrach leśnych – malina właściwa, borówka czernica, marzanka wonna. Obecnie lasy grądowe przekształcono w łąki, pola i parki zaś lasy mieszane tworzą zadrzewienie izolowanych wzniesień lub obrzeży obniżeń. Do najbardziej charakterystycznych okazów pierwotnej flory należy pełnik europejski o pięknych kulistych kwiatach złocistej barwy. Jesienią rozkwita podobny do krokusa zimowit jesienny, liczne są storczyki, spotkać można goryczkę polną, chaber austriacki, śnieżycę wiosenną, pierwiosnkę wyniosłą i wiele innych gatunków kwiatowych. Specyficzne zespoły roślinne, przede wszystkim drzewiaste, tworzą liczne parki dworskie powszechnie zakładane na przeł. XVIII/XIX w. obok okazałych przedstawicieli gatunków rodzimych wysadzone SA w nich liczne okazy egzotyczne z różnych stron świata.
Fauna nie różni się w sposób dostrzegalny od innych regionów pozagórskich. Przeważają na tym terenie gatunki środkowoeuropejskie. Występują również gatunki górskie jak np. traszka górska i salamandra plamista. Pospolite są gatunki drobniejsze, zwłaszcza gryzoni, jak nornik zwyczajny, ryjówka aksamitna, czy kret, można spotkać kosztaniczkę, często widać jeża europejskiego, niekiedy zająca szaraka. Nad polami i łąkami bardzo często słychać skowronka polnego, można też zobaczyć jastrzębia, natomiast w mieście powszechne są wróble, gołębie, kosy i szpaki. Większe zwierzęta przebywają najczęściej w lasach okolicznych gór schodząc wyłącznie na żer. Na przyleśnych łąkach i pastwiskach można spotkać sarny, na kartofliskach dzika, w Górach Bystrzyckich bobry, a w okolicy Śnieżnika pojawiają się sprowadzone kozice.
Przemysł
Rozwój przedsiębiorczości w gminie Bystrzyca Kłodzka związany jest z turystyką oraz z przemysłem nieuciążliwym dla środowiska, m.in. przetwórstwem rolno - spożywczym, przemysłem drzewnym, przemysłem papierniczym, przemysłem lekkim. Przemysł gminy bazuje na naturalnych zasobach takich jak woda mineralna, drewno, surowce skalne (wapienie, piaskowce, marmur). Dominującą rolę ma surowiec drzewny, będący bazą dla rozwoju tartaków, przemysłu zapałczanego, meblarskiego i papierniczego. Sprzyjającym czynnikiem rozwoju przemysłu są dogodne połączenia komunikacyjne z dużymi miastami w Polsce i Czechach.
Handel i usługi
Pod względem liczby firm dominującym sektorem gospodarki lokalnej jest sektor handlu i usług. Najbardziej dynamicznie rozwijającymi się pod względem tworzenia nowych firm rodzajami usług w ostatnich latach jest handel, obsługa nieruchomości i transport. W strukturze podmiotowo - branżowej gospodarki lokalnej dominują firmy handlowe, produkcyjne i transportowe. Szansą na rozwój handlu i usług w gminie jest wykorzystanie terenów położonych przy drodze Kłodzko - Międzylesie.
Rolnictwo
Ogólna powierzchnia gminy wynosi 33,859 ha, a użytków rolnych jest 16 198 ha. Na terenie gminy są 1 801 gospodarstwa indywidualne. W produkcji roślinnej przeważa uprawa zbóż, ziemniaków, gryki. W strukturze zasiewów zboża stanowią 45 %, natomiast gryka - 12%. W 1999 r. powierzchnia uprawy gryki wzrosła o 100 %
copyrights © 2010 - Wszelkie prawa zastrzeżone. design: Encja.com